Instalace Windows XP z USB flash disku

Jako první si stáhňěte tento balíček, ve kterém naleznete vše potřebné pro tvorbu vaší instalace na USB disk. Flash disk doporučuji o velikosti minimálně 1 GB.

Nyní tedy připojte váš USB disk k počítači a do mechaniky vlože instalační CD s Windows XP. Extrahujte balíček a v něm najděte a spusťe tento script "usb_prep8.cmd". Zobrází se vám následující okno.

Instalace Windows XP z USB

Stiskněte tedy nějakou klávesu a spustí se program PeToUSB. Zkontrolujte, zda máte zaškrtnuté USB Removable, Enable Disk Format,Quick Format a Enable LBA (FAT16X), jak vidíte níže na obrázku a stiskněte Start. Program se vás zeptá, zda chcete USB disk skutečně naformátovat, tak potvrďťe Ano.

Instalace Windows XP z USB

Až skončí formátování, tak program ještě nevypínejte, ale spusťe nejdříve příkazový řádek (CMD), vjeďte do adresáře, kde máte extrahované soubory z balíku a zadejte do příkazové řádky "bootsect.exe /nt52 J:", kde písmeno J: nahraďte za písmeno vašeho USB disku.

Instalace Windows XP z USB

Pokud se vám zobrazí Bootcode was succesfully updated on all targeted volumes.", tak je v pořádku vytvořený bootsector, pomocí kterého váš USB disk bude bootovat. Nyní se přepněte zpět do okna PeToUSB a pomocí Close ho zavřete.


Instalace Windows XP z USB

Nyní se vám zobrazí nabídka s několika možnostmi, která je na obrázku výše. První teda vyberte možnost 1 a stiskněte Enter. Budete vyzvání, aby jste vybrali umístění vašeho instalačního CD. Vyberte tedy mechaniku, kde ho máte vložené.

Instalace Windows XP z USB

Tímto jste vybrali zdroj, odkud se mají použít instalační soubory. Dále vyberte možnost 3 a zadejte umístění vašeho USB disku. U mě písmeno J.

Instalace Windows XP z USB

Nyní je vše připraveno a pomocí možnosti 4 spustíme tvorbu instalačního USB flash disku.
Skript se vás zeptá, zda chcete naformátovat virtuální jednotku, takže klávesou a (ano) a Enter potvrďte. Po naformátování virtuální jednotky pokračujte klávesou Enter.


Instalace Windows XP z USB

Instalace Windows XP z USB

Skript poté nakopíruje do virtuální jednotky potřebné soubory z instalačního CD a zeptá se vás, zda chcete data přenést na USB disk. Potvrďte "ano".

Instalace Windows XP z USB

Po dokončení přenosu na USB disk se vás skript zeptá would you like to USB drive to be peferred boot drive", tak opět potvrďte, že ano. Na další obrazce vyberte zase a pro odpojení virtuální mechaniky. Nyní máte funkční bootovatelný USB disk s instalací Windows XP.


Instalace Windows XP z USB

Ještě trochu popíšu způsob instalace. Při startu počítače vjeďte do Boot menu a vyberte HDD-USB. Pokud vaše deska nepodporuje boot menu, tak v Biosu tuto položku nastavte jako primární bootování. Jakmile vám deska načte flashku, budete mít na výběr dvě možnosti. "0. GUI mode Setup windows XP" a "1. TXT Mode Setup Windows XP". Vyberte možnost 1. Instalace již bude klasická, jak ji znáte. Jakmile dojde k prvnímu restartu při instalaci, tak nabootujte z flashky a vyberte možnost 0. Po druhém restartu vyberte opět možnost 0 a dokončete instalaci. Jakmile se dostanete do úvodní obrazovky windows, můžete flashku již vytáhnout.

Tags: